2020 WINNERS & NOMINEES LIST


AUDIENCE AWARD FOR FEATURE FILM OR DOCUMENTARY
Air Of The Time -- Julie Rowen
Donna: Stronger Than Pretty -- Jaret Martino
Millennium Bugs -- Alejandro Montoya Marin
Opeka -- Cam Cowan
Voyeur -- Delilah Napier and Lucy Powers
WIld Land, Wild Horses -- Jaime Baldanza

AUDIENCE AWARD FOR SHORT SERIES OR SERIES PILOT
Sons -- Kevin Rogers
The Interpreter -- Benito Bautista
You Can Kiss Me -- Jan Jalenak
Shangri-La -- Kimberly and Wendy Willming
Clap -- Sophie O’ Connor
Alina -- Rami Kodeih

AUDIENCE AWARD FOR EXHIBITION FILM
Avalanche -- Heather Jack
I’m Fine -- Justin Ho
Little Sicily -- Nina Juliano
Matilda -- James Rogers Gahan
Perps -- Alejandro Montoya Marin
The Harvest Generation -- Minos Papas

BEST US SHOWCASE FEATURE
Millennium Bugs: Directed by Alejandro Montoya Marin
Souvenirs: Directed by Anna Mikami
The Never List: Directed by Michelle Mower
The Old Man and the Pond: Directed by Jason Mac
Voyeur: Directed by Delilah Napier and Lucy Powers

BEST WORLD SHOWCASE FEATURE
Terra Nova : Portugal -- Directed by Artur Ribeiro
Deine Farbe: Germany, USA, Philippines -- Dir. by Maria Diane Ventura
Original Sin: Paraguay -- Directed by Jean Lee
Escorpio: Mexico -- Directed by Julian Noble
Philophobia : UK --Directed by Guy Davies
Fall Back Down: Canada -- Directed by Sara Beth Edwards

BEST DOCUMENTARY
Bullied: Directed by Thomas Keith
The Race to Save the World: Directed by Joe Gantz
Sex, Drugs and Bicycles: Directed by Jonathan Blank
Opeka: Directed by Directed by Cam Cowan
The Air of The Time: Directed by Julie Rowen

BEST ENSEMBLE CAST

Terra Nova

BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE -- US FEATURE
Tobin Bell : The Old Man And The Pond
Jason Mac: The Old Man And The Pond
Ron Kaell: Disrupted
Geoffrey Lower: Disrupted
Delilah Napier: Voyeur
Isabella Pisacane: Souvenirs

BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE -- WORLD FEATURE
Nyamandi Adrian: Deine Farbe
Jannik Schumann: Deine Farbe
Vitor D’Andrade: Terra Nova
Joshua Glenister: Philophobia
Maia Nikiphoroff: Pecado Original

BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE -- US SHORT
Caleb Brown: Generation Lockdown
Nick Canellakis: Thin Walls
Saori Goda: My Daughter Yoshiko
Miguel Nera: The Perfumer
Ella Rae Peck: Thin Walls
Daniel Ruiz: Six Nights
Malia Kamalani Soon: Kama'âina (Child of the Land)


BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE -- WORLD SHORT
Rosalie Bonenfant: 1805A Butterfly Drive
Marie-France Lambert: 1805A Butterfly Drive
Gemma Chua-Tran: Clap
Jan Kacer: Mi(s)sing Dog
Taha Khan: Pari of Pokhara
Sumi Saumyata: Pari of Pokhara
Sue Jean Kim: Stranger’s Reunion

BEST SHORT DOC OR DOCU-SERIES
Sorry We Missed You: Directed by Craig Bettendorf
Ashes to Ashes: Directed by Taylor Rees
Wild Land Wild Horses: Directed by Jaime Baldanza

BEST US SHOWCASE SHORT
Alina: Directed by Rami Kodeih
Generation Lockdown: Directed by Sirad Balducci
Jack and Anna: Directed by Ksenia Ivanova
Kama’aina (Child of the Land): Directed by Kimi Howl Lee
My Daughter Yoshiko: Directed by Brain Blum
Sweatbox: Directed by Nate O’Mahoney
Thin Walls: Directed by Nick Canellakis
The Perfumer: Directed by Paloma Lingwei Chen
The Chase: Directed by Mike Doyle
Under Darkness: Directed by Caroline Friend

BEST WORLD SHOWCASE SHORT
1805A Butterfly Drive: Canada -- Directed by Renee Beaulieu
A Modern Magician: UK -- Directed by Mark Heller
Clap: Australia -- Directed by Sophie O’Connor
It’s Me: UK -- Directed by Helen Randag
Mis(s)ing Dog: Macedonia, Czech Republic -- Directed by Antonio Veljanoski
Special Ending: Korea -- Directed by Jihyun Im
Strangers’ Reunion:  UK -- DIrected by Liz Sargent

 BEST ANIMATED FILM
RIP: Directed by Cooper Haskell
If Anything Happens, I Love You: Will McCormack & Michael Govier
Dancer By The Sea: Directed by Barbara Mones
Tyrant:  Directed by Barbara Mones
EXT: Directed by Adrian Bobb
The Peak: Directed by Satoshi Takahashi
The Masque of Blackness: Directed by Epoh Beech
Starting Point: Directed by Kamel Altamimi

 BEST LONG FORM SERIES PILOT
Age of the Living Dead (US): Directed by Paul Tanter
High Bread (US): Directed by Jayesh Jaidka
L’Uomo Nuovo (IT): Directed by Andrea Murchio
Wienerland (AU): Directed by Jan Woletz and Stefan Polasek
How am I Doing? : Directed by  Colleen Davie Janes


BEST SHORT FORM SERIES PILOT
Don’t Forget to Remember: Directed by Thomas D Rotenberg
Marry Fuck Kill: Directed by Matt Ferrucci
K.R.A.P.: Directed by Brynn Chamblee and Hayley Holmes
Supplements: Directed by Sarah Phillips

SEPTEMBER 9, 2021

​#SOHO12 #SIFFNYC