2021 WINNERS & NOMINEES LIST


BEST US SHOWCASE FEATURE FILM
Dead Body by Andy Rossi
Girl in Golden Gate Park
by JP Allen
The Reunion
by Dave Rosenberg - WINNER
Triple Threat
by Stacey Maltin

BEST WORLD SHOWCASE FEATURE FILM
Broken Souls (Mexico) by Juan Pablo Arroyo Abrahan
Chasing Unicorns
(Estonia) by Rain Rannu - WINNER
Parallel Minds
(Canada) by Benjamin Ross Hayden
Shibil
(Bulgaria) by Nikola Bozadzhiev

BEST SHOWCASE DOCUMENTARY FILM
Last Call by Johnny Sweet - WINNER
The Fable of a Song  
by Andy Strohl
The New Abolitionists 
by Christina Zorich

BEST WORLD SHOWCASE SHORT FILM
500 Calories (Italy) by Cristina Spina
Destiny Station
(Poland) by Michal Grzyb  
Remembrance
(Australia) by Shane Joseph Willis 
Time Will Tell 
(Austria) Shoshana Stark - WINNER
Will you find me? (Australia)
by William Atkinson

BEST US SHOWCASE SHORT FILM
Class by Enzo Sallucci & Ash McNair -  WINNER
Emma without Edmund
by Nicolas Minas
Foundher
by Jordi Matsutmoto
Frankie
by James Kautz
Hurricane
by JLee McKenzie
Hungry Ghosts
by Mark Borkowski 
Mint
by Cameron Kalajian
Now You See Us
by Romina Schwedler
Sitting
by Jones
The Sleepless
by Kami Sadraei
The Elephant Gown
by Raheim Robinson

BEST PERFORMANCE AS AN ENSEMBLE
B-SIDES The Series by Lin Que Ayoung
Dead Body
by Andy Rossi - WINNER
The Longest Day of the Year
by Lauren Hoover
Triple Threat
by Stacey Maltin

AUDIENCE AWARD for FEATURE FILM or DOCUMENTARY 
Dead Body by Andy Rossi - WINNER
Girl in Golden Gate Park
by JP Allen
The New Abolitionists
by Christina Zorich

AUDIENCE AWARD for SHORT FILMS or SERIES PILOT
Emma Without Edmund by Nicolas Minas
Grafton
by Bryan Santiago
Louie
by Robert Biggs - WINNER
Small Town Big Canvas
by Bradford Devins
The Dump
by Neil Holland

AUDIENCE AWARD FOR EXHIBITION FILMS
Focos Rojos by Harry Geithner
My Life as a Doormat
by Ivy Tobin
Woe is Mary
by Alexandra Ruggieri - WINNER

BEST SHOWCASE ANIMATED FILM
Artminute1-The Perfect Selfie (Denmark) by Asta Wellejus & Teddy Kristiansen
Beach Claw
(US) by Alex Wroten
First Ligh
t (US) by Amy Lee Ketchum
Freebird 
(Canada) by Michael Joseph McDonald & Joe Bluhm
The Winter - Australia by Xin Li - WINNER

BEST SHOWCASE DOCUMENTARY SHORT
Distressed (Australia) by Toby Lord & Tim Elwin
One all the Way
by David Baram - WINNER
Small Town, Big Canvas
by Bradford Devins
The Love in the Fury: Story of Boxing through Despair
by Laren Stover

BEST LONG FORM TV PILOT
B-Sides: The Series
Couple of Guys
Grafton
Hudson Falls
Metta da fein
(Switzerland) - WINNER
Waiting for Deading

BEST SHORT FORM TV PILOT
Anything For You
Couples Therapy
Ghostwritten Series
Il Fagotto
(Italy)
The Other Side
(South Africa) - WINNER
Under the Influence 

BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE  - US FEATURE
Andrea Modica - “The Reunion”
Cara Ronzetti -
“The Reunion” --  WINNER
Dave Rosenberg -
“The Reunion”
Erin Mei-Ling Stuart -
“Girl in Golden Gate Park”
Jay DeYonker -
“Triple Threat”
Kim Jiang -
“Girl in Golden Gate Park”

BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE - WORLD FEATURE
Andres Montiel  “Broken Souls” (Mexico)
Desislava Vuleva  
“Shibil” (Bulgaria)
Henri Kalmet  
“Chasing Unicorns” (Estonia)
Liisa Pulk  
“Chasing Unicorns” (Estonia)
Raul Mendez
 “Broken Souls” (Mexico) - WINNER 

BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE  - US SHORT
Casey Landman  “Scar”  - WINNER
David McKittrick  
“Hungry Ghosts”
David Krumholtz
 “Class”
Lily Oliver
“Hurricane”
Morgan O’Sullivan
“Frankie”
Olivia Sui  
“Foundher”

BEST ACTING PERFORMANCE IN A LEADING ROLE - WORLD SHORT 
David Bamber “The Appointment” (UK)
Gabriella Rose-Carter  
“Will you find me?” (Australia)   - WINNER
Kathleen Chalfant  
”500 Calories” (Italy)
Sam Crane  
“The Appointment” (UK)
Yvonne Woods   “500 Calories” (Italy)

OCTOBER 6, 2022

​#SOHO13#SIFFNYC